Focení svateb Brno Svatební fotograf

Svatební den je jedinečným okamžikem v životě. Zároveň je to ale velmi hektický a organizačně náročný den, kdy sladit vše, aby klaplo dle vašich představ, není vůbec jednoduché. Možná se to nezdá, ale svatební fotograf je docela důležitou součástí vašeho velkého dne. Proto je důležité volit někoho, kdo bude na svatbě vhodně vystupovat, bude mít zkušenosti, slušně se obleče a samozřejmě bude umět výborně fotit.

Já, jako svatební fotograf, se snažím vše výše popsané plnit na 100%. Myslím si, že je velmi důležité nastolit hned ze začátku maximálně přátelskou a vstřícnou atmosféru a budoucím novomanželům co nejvíce pomáhat jak s organizací, tak hlavně se zvládnutím samotného svatebního dne. Proto zde postupně popíšu všechny kroky, ústící v co největší spokojenost novomanželů se svatbou i s jejím zaznamenáním, tzn. se svatebními fotografiemi ode mě.

Pokud se rozhodnete se mnou spolupracovat, doporučuji prostudovat si všechny zde uveřejněné materiály + probrat vaše představy přímo se mnou. Z počátku stačí komunikace přes emaily nebo Facebook.

Obvyklé rozsahy svatebního focení

Postup rezervace focení svatby

Stačí vyplnit kontaktní formulář níže, napsat mi email, nebo ještě lépe na facebook váš termín a místo svatby a požadovaný rozsah focení. Rád vám připravím nezávaznou cenovou nabídku.

  Při závazné rezervaci termínu vaší svatby se u mě platí blokační záloha 1000 Kč, stejně jako třeba při rezervaci dovolené. Je možné ji uhradit v hotovosti, nebo převodem na účet. Bohužel se mi stávalo, že jsem termín svatby blokoval na „dobré slovo“, odmítl několik dalších svateb na daný termín a týden před svatbou se dozvěděl, že „svatbu nám nafotí náš kamarád/strejda/ jiný fotograf, …, omlouváme se, zapomenuli jsme dát vědět, …“. No a já v tu sobotu můžu tak akorát houpat nohama doma :-). Takže pokud se závazně dohodneme, uhradíte zálohu a jedná se rozsah minimálně NORMAL, je čas se sejít a prodiskutovat vše osobně. Toto je nejlepší udělat zhruba měsíc před vlastním obřadem, abyste měli doladěnou už většinu podrobností. Schůzka trvá hodinku a dozvíte se na ní i spoustu zákulisních informací, které nejsem schopen dopodrobna vypisovat sem. Každopádně probereme přesný itinerář svatby, místa, časy, kontakty, speciality, atd…

  Svatební den

  A posunujeme se k vlastnímu svatebnímu dni. Dále zkráceně popíšu průběh „standardní svatby“ s celodenním focením, tzn. focené od příprav až po oslavu a tancování (tzn. balíček FULL). Pokud uspořádáte průběh svatby podobně, vyhnete se organizačním problémům a komplikacím v průběhu svatby.

  Přípravy fotíme na místě, kde se nevěsta, případně i ženich připravují (doma, hotel, kadeřnictví, vizážistický salón, …). Fotí se česání, malování, oblékání a čekání.
  Někdy je místo čekání spíš zmatek a pobíhání, ale každopádně budete mít zachycený ten předsvatební mumraj, příjezd hostů, příjezd ženicha, požehnání, falešnou nevěstu, nebo další speciality, které si vymyslíte. Toto je prostě vždy trošku jiné, podle každé svatby.

  Obřad, respektive jeho focení začíná příjezdem/příchodem k obřadnímu místu (kostel, radnice, zámek, louka, …). Ještě před příchodem k oltáři si vás vezmu stranou a dostanete finální připomenutí toho, na co nezapomenout a co udělat a co neudělat, co jak držet, co kam dát a tak dále.
  Vlastní focení obřadu se snažím zvládnout co nejsvědomitěji, ale zároveň co nejmíň překážet a rušit atmosféru. Takže samozřejmostí je minimální použití blesku a nemotání se nevhodně kolem.
  Tak, a už jste svoji. Teď se většinou fotí gratulace, špalír z obřadního místa, vypouštění holubů, sypání rýže, chomout, trestanecká koule na noze ženicha a další atrakce, které na vás ostatní připraví. A po tomhle všem je čas na společnou fotku všech svatebčanů a focení skupinek s novomanželi.
  Když zbude chvilka (a je dobré to naplánovat tak aby opravdu zbyla), je nyní vhodné udělat i první část inscenovaných „uměleckých“ fotek někde v okolí obřadního místa. Na tento čas je vhodné odeslat ostatní svatebčany napřed na hostinu.

  Hostina je oddychová záležitost. Čekají vás maximálně nějaké další svatební zvyky před jídlem, společné krmení polévkou, ale v tuto chvíli z většiny novomanželů opadá všechen stres a začínají se bavit. Já fotím ty zvyky, proslov, přípitek, vzájemné krmení a to je asi tak vše. Nemyslím si, že je vhodné fotit, jak svatebčané jedí. Spíš až po hostině sál 2x obejdu a fotím momentky.
  Upozorňuji, že je vhodné počítat s fotografem i na jídlo. Nevypadá to dobře, kdybych tam měl jen postávat a dívat se, jak si ostatní pochutnávají na svíčkové :-). Také jsem jen člověk a věřte, že i pro mě je to hodně náročný den – být neustále v postřehu, aby mi nic zásadního neuteklo :-).

  Nyní je nejhodnější doba odjet na druhé inscenované focení na nějaké předem zvolené místo. Na toto focení budeme potřebovat pouze jednoho až dva asistenty z řad svatebčanů (hodí se vybrat nějaké mladé, veselé, pohyblivé)  a zhruba hodinu času.
  Co se týče pózování, výrazů a celkových inscenací scény, se vším vám pomůžu. Čím víc zajímavá a odvážná věc, tím líp. To ale samozřejmě neznamená, že neuděláme i klasické „slušné“ svatební fotky.

  Po návratu je čas na rozkrájení svatebního dortu, první tanec a prostě na zábavu a různé hry a atrakce, které jste si pro svatebčany (nebo svatebčané pro vás) připravili.
  Odjíždím většinou chvilku po prvním tanci. Nezdržuji se obvykle na oslavách až do nočních hodin. Tam už nemá moc co placený profi svatební fotograf fotit. Je ale samozřejmě možné se domluvit individuálně.

  Po svatbě

  Upravené fotky předávám v dárkové krabičce na flash disku, nebo alternativně na DVD zhruba do týdne po svatbě. Jsou tam všechny nafocené (kolem 1000 až 1500 ks), tak upravené (cca 100 až 200 dle zvoleného rozsahu focení) fotky.
  V momentě, kdy upravím všechny vybrané fotky, vytvořím z nich webovou galerii a pošlu vám na ni odkaz. Můžete tak snadno a rychle sdílet fotky s rodinou, svatebčany a kamarády.

  Fotky jsou oříznuté do různých formátů (2:3, 5:7, 1:1, 9:16). Vždy fotku upravuji a ořezávám tak, aby dobře vypadala, ne aby měly všechny fotky stejný standardní formát ořezu (2:3). Pokud chcete všechny upravené fotky ve standardním formátu (třeba kvůli předem zakoupenému albu na fotky), zdůrazněte mi to prosím předem.

  Tištěné fotky sám nevyrábím. Nemám s tím dobré zkušenosti. Mnohem lepší je, když si necháte fotky udělat v množství, velikostech a kvalitě, jaké uznáte za vhodné. Můžu vám samozřejmě doporučit ověřená, kvalitní a laciná místa, kde si fotky můžete nechat udělat.

  S placením jsou dvě možnosti. Buď polovinu dohodnuté částky (samozřejmě po odečtení již zaplacené zálohy) platíte v hotovosti na svatbě a druhou polovinu při předání flash disku/DVD s fotkami, nebo se na svatbě nechcete s penězi zatěžovat a vše (nebo polovinu) zaplatíte předem na účet.

  Vaše svatební fotografie i po jejich předání zůstávají u mě několik let zálohované, takže v případě poškození, nebo ztráty datového nosiče vám ho můžu nahrát/vypálit znova.

  Pokud tedy budete mít zájem o nafocení vaší svatby, velmi rád to pro vás udělám. Stačí jen napsat :-).

  Back to Top
  Back to Top
  Close Zoom
  Kontextové menu je zakázáno.